بازی دراز ؛ خانقاه عرفان ...

به عرفا بگویید : خانقاه واقعی عرفان ، بازی دراز است ...

شهید بهشتی (ره)

بازی دراز سلام بر تو ؛

درود بر ترانه های زیبای زخم و آوازت ، سلام بر ایثار جان برکفانت ، درود بر وجب به وجب خاک دامن گیرت .

تو را می ستایم ، آخر تو سزاوار ستایش های والایی .

ای ارتفاع رفیع ، تو رفعت از آن یافتی که مصداق آیه ی "انا فتحنا" گشتی .

ای کوی عشق ، در سینه چه رازی نهفته داشتی که بی نیازان را عاشقانه و عارفانه به سوی راه های پر پیچ و خمت رهسپار نمودی .

ای منظرگاه خدا ، برایمان بگو از راز عروج شیرودی ها ، برایمان بگو از آمار پاهای تاول زده ی بسیجیان تشنه لبت که راههای صعب العبورت را پیمودند تا در عاشقانه ترین لحظه ی عشق بر سر ارتفاعت که خویشاوند نزدیک آسمان است بی ریا با گلاب گریه ، با یگانه معشوق خود نجوای عاشقانه کنند .

سرخ ترین شقایق های بیقرار عشق در راه های صعب العبور تو رویید ، پیچک ها و آلاله ها از سمت آبی آسمانت به عرش اعلی کوچیدند .

ای صحیفه ی خونین تاریخ عشق ، روایت رزم آورانت شهره ی شهرها و دیارهاست .

قلم آبستن فریاد توست ، هنوز که هنوز است داغ شهیدانت در دل های دلدادگان جاریست ...

 

 

نخستین روزهای اردیبهشت سال 60 عملیاتی در ارتفاعات "بازی دراز" آغاز شد که مهمترین دلیل آن کوتاه کردن دست دشمن از قدرت دیده‌بانی منطقه استراتژیک سرپل‌ذهاب بود ؛ منطقه‌ ای که شجاع‌ ترین سربازان این امت همچون شیرودی ها وعده دیدار حق را لبیک گفتند و از بازی دراز به ملکوت بال گشودند .

ارتفاعات صعب‌العبور "بازی دراز" با قله‌های بلند و شیب‌های تند و بریدگی های ممتد از اهمیت ویژه‌ای در منطقه مرزی استان کرمانشاه برخوردار است ؛ این ارتفاعات درون مثلث قصرشیرین ، گیلانغرب و سرپل ذهاب واقع شده است و بر منطقه تسلط کامل دارد ؛ دشمن در روزهای آغازین جنگ از بازی دراز برای دیده‌بانی استفاده می کرد؛ در نخستین روزهای اردیبهشت ماه سال 60 این عملیات که در ارتفاعات شهر سرپل ذهاب روی داد به نام این ارتفاعات یعنی "بازی دراز" شهرت یافت .

ویژگی های این ارتفاعات موجب شد با فعالیت‌ های مهندسی ، روی آن جاده‌سازی شود و یگان‌ های عراق در آنجا مستقر شوند و ضمن افزایش سلطه بر قصرشیرین ، سرپل ذهاب را نیز زیر نظر خود بگیرند .

برای گرفتن این امتیاز مهم از دشمن پس از سه ماه کار شناسایی نیروهای سپاه ، قرارگاه مقدم غرب سپاه و ارتش نخستین عملیات نیمه گسترده را در این منطقه طرح‌ریزی کردند که با نام عملیات "بازی دراز" در نخستین روز‌های اردیبهشت سال 1360 آغاز شد و به مدت 8 روز طول کشید و طی آن نیروهای خودی و دشمن بارها به تک و پاتک متقابل پرداختند .

عملیات "بازی ‌دراز" با طرح‌ ریزی سپاه و فرماندهی مشترک سپاه و ارتش در دو محور ارتفاعات بازی دراز به اجرا درآمد . در محور شمالی تصرف قله‌های 1100 صخره‌ای و 1150 و در محور جنوبی تصرف قله‌ های 1050 و 1100 گچی از اهداف عملیات بازی دراز بود که در محور شمالی هدف مورد نظر آزاد شده اما تثبیت نشد و در محور جنوبی همه قله‌ها به جز قله‌ های 1150 و 1100 آزاد و تثبیت شدند .

 

روحمان با یادشان شاد ؛

شهدا را می گویم ...


منتظر باشید ! شیرودی ؛ علی اکبر خمینی (ره) ...

 

ما گوشه نشینان غم فاطمه ایم ...

حسینی باشید

یا زهرا (س)

/ 2 نظر / 153 بازدید
كلب آستان مرتضي علي

سلام بر شهدا سلام بر مردان بي ادعا سلام بر مردان خدا هرچه داريم از شهدا داريم

سردار خیبر

گفت: حـــــاج آقا! من شنیده ام اگر انسان در نــــــــماز متوجه شود که کسی در حال دزدیدن کفـــــش اوست ؛ مـی تواند نماز را بشکند و برود کفشش را بگیرد؛ درست اســـــــت حاج آقا؟ شـیخ گفت: درست است آقـــــــا. نمازی که در آن حواست به کفشت باشد، اصـــــــلاً باید شکست الــــــــــــــتماس دعـــــــا