چرا برخی دعاهای ما مستجاب نمی شود ؟

دعا نشان از فروتنی ، تواضع ، خاکساری ، خشوع و خضوع به درگاه موجودی عزیز و مقتدر ، توانا و بلند مرتبه است در مقام دعا باید دانست که «من» هیچ نیست و هر چه هست «اوست» باید باور کرد که من مخلوقم و او خالق من ذلیلم و او عزیز ...

 


یکی از پرسش‌هایی که همواره برای بندگان مومن خدا مطرح‌ می‌شود این است که چرا گاهی دعاها و خواسته‌های ما برآورده و مستجاب نمی‌شود ؟ این مساله عوامل زیادی دارد که پاسخ آن را در کلام معصومین(ع) جستجو می‌کنیم .
 
امام علی (ع) در پاسخ سوال فردی مبنی بر این‌ که خداوند فرموده است «مرا بخوانید ، تا اجابتتان کنم» . پس ، چرا دعا می‏‌کنیم ولی دعایمان اجابت نمی‏‌شود ؟ فرمودند : زیرا دل‌های شما هشت خیانت کرده است : نخستین آنها این است که شما خدا را شناختید ، امّا حقّ او را چنان که بر شما واجب کرده است ادا نکردید ؛ بنابراین ، شناخت شما به کارتان نیامد ... وقتی درها و راه‌های دعا را بسته‏‌اید چه دعایی‏ از شما مستجاب می‏‌شود ؟ (1)
 
امام صادق (ع) نیز در پاسخ به گروهی که از آن حضرت پرسیدند : چرا ما دعا می‏‌کنیم ، امّا مستجاب نمی‏‌شود ؟ فرمودند : چون کسی را می‏‌خوانید که نمی‏‌شناسیدش ... (2)
 
همچنین پیامبر خدا (ص) در این باره می‌فرمایند : همانا بنده دستش را (برای دعا) به درگاه خدا بالا می‏‌برد در حالی که خوراکش حرام است ؛ با چنین حالی ، چگونه دعایش مستجاب شود ؟ (3)
 
امام علی (ع) درباره این که چه حکمت‌هایی در تأخیر استجابت دعاست ؟ می‌فرمایند : تأخیر در اجابت دعا تو را نومید نگرداند ؛ زیرا که بخشش (خداوند) بسته به نیّت تو است ؛ چه بسا که در برآوردن خواهشت تأخیر شود ، تا بدین وسیله خواهنده را پاداش بزرگتر و امیدوار (به بخشش الهی) را بخشش بیشتر دهد ؛ بسا باشد که چیزی بخواهی و به تو داده نشود امّا دیر یا زود بهتر از آن به تو داده شود ، یا برای خیر و مصلحت تو از تو دریغ شده است . و بسا خواسته‏‌ای که اگر برآورده شود موجب نابودی و تباهی دین تو گردد . (4)
 
آن حضرت همچنین فرمودند : خداوند عز و جل به عیسی بن مریم علیه‏‌السلام وحی فرمود : به اشراف بنی اسرائیل بگو که ... من دعای هیچ یک از شما و هیچ یک از کسانی را که حقّی از مخلوقات مرا به گردن دارند ، اجابت نمی‏‌کنم . (5)
 
امام باقر (ع) نیز در بیان موانع استجابت دعا می‌فرمایند : (گاه) بنده از خداوند حاجتی را می‏‌خواهد و از شأن خداست که آن را در آینده‏‌ای نزدیک ، یا با تأخیر برآورده سازد ؛ امّا بنده بعدا مرتکب گناهی می‏‌شود . پس ، خداوند تبارک و تعالی به فرشته می‏‌گوید : حاجت او را برآورده مساز و او را از آن محروم گردان ؛ زیرا که او خود را در معرض خشم من نهاد و مستوجب محرومیت از سوی من شد . (6)
 
رسول مکرم اسلام همچنین فرمودند : بدانید که خداوند ، دعایی را که از دلی غافل و بی‏‌خبر باشد ، نمی‏‌پذیرد . (7)
 
منابع :
 
1- أعلام الدین: 269 منتخب میزان الحکمة : 196
 
2- بحار الأنوار: 93 / 368 / 4 منتخب میزان الحکمة : 196
 
3- إرشاد القلوب: 149 منتخب میزان الحکمة : 196
 
4- کشف المحجّه: 228 منتخب میزان الحکمة : 200
 
5- الخصال: 337 / 40 منتخب میزان الحکمة : 196
 
6- بحارالأنوار: 73 / 329 / 11 منتخب میزان الحکمة : 196
 
7- بحارالأنوار: 93 / 321 / 31 منتخب میزان الحکمة : 196
 
 
 
 
 
 

 

 

حسینی باشید

یا زهرا (س)

/ 2 نظر / 22 بازدید
السابقون

گرچه خاصیت یک نخل ثمر داشتن است نیمی از درد سرم چند پسر داشتن است به تو و قد رشید توحسودی کردند کاراین خیره سران چشم نظر داشتن است میوه فصلی در مرز رسیدن اما چیدن تو چه نیازی به تبر داشتن است انا سائل الحسین میلاد شبه پیغمبر بر شما مبارک

با سلام، به علت تمام شدن دامنه وبسایت هیات علمدارمجیدیه فعلا تا اطلاع ثانوی برای مشاهده وب از آدرس saghiyeharam.blogfa.comاستفاده نمایید تا تمدید دامنه انجام شود با تشکر،مدیر وبسایت هیات علمدار(ع)مجیدیه