از این خیل زخمی بیفتاد مردی ...

امیر حسین فردی نویسنده ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به رحمت خدا رفت ...

 

امیرحسین فردی در مهرماه ١٣٢٨ در روستای قره تپه واقع در دامنه جنوبی کوه سبلان آذربایجان چشم به جهان گشود .

امیر حسبن فردی از روزنامه‌نگاران ، نویسندگان و فعالان عرصه ادبیات داستانی ایران بود و سابقه حرفه‌ای درخشانی داشت .

عضویت در حوزه اندیشه و هنر اسلامی (حوزه هنری) - سردبیری و مدیر مسئولی کیهان بچه‌ها به مدت بیش از 27 سال و نیز مؤسس و مدیر مسئول کیهان علمی - عضویت در شورای داستان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان - عضویت در شورای داستان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس - مسئولیت جشنواره انتخاب کتاب سال شهید حبیب غنی‌پور - مسئولیت شورای ادبیات داستانی نیروی مقاومت بسیج و مدیریت کارگاه قصه و رمان حوزه هنری از سوابق مسئولیت‌های اجرایی وی بود .

امیرحسین فردی چندین بار داوری برای کتاب سال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان - بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس - کتاب سال شهید حبیب غنی‌پور - جشنواره ادبیات داستانی بسیج - جشنواره راهیان نور - انجمن قلم ایران - جشنواره قصه‌های قرآنی از تجربه‌های دیگر وی بود .

وی از مؤسسین کتابخانه مسجد جوادالائمه (ع) در سال ١٣۵٣ و تشکیل شورای نویسندگان آن مسجد بود که در ادامه به حوزه‌ی هنری پیوستند و از ستون‌های اولیه این نهاد بودند .

 

 

فردی در آبان 90 دچار حمله قلبی شد و بستری شد .

او در اردیبهشت 91 در نخستین نشست پیش‌نگاران مطبوعات که در باغ زیبا برگزار شد ، مورد تقدیر قرار گرفت و جایزه خود را دریافت کرد . امیر در مهر همین سال به سوگ مادرش نشست .

از میان آثار فردی می‌توان به اسماعیل - آشیانه در مه - سیاه چمن - مهمان ملائک - یک دنیا پروانه و کوچک جنگلی اشاره کرد .

مراسم تشییع این نویسنده ارزشمند انقلاب اسلامی صبح فردا (شنبه 92/2/7) ساعت 10 صبح با حضور سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، ریاست حوزه هنری و جمعی از دوستداران او از مقابل حوزه هنری برگزار شده و پیکر او در قطعه هنرمندان آرام می‌گیرد .

در این مراسم قرار است محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری و حسینی وزیر ارشاد و یکی از همکاران زنده یاد فردی در روزنامه کیهان به ایراد سخن بپردازند .

البته طبق اعلام قرار است ساعت 8 صبح مراسم تشییع با حضور خانواده فردی از مقابل منزل این نویسنده واقع در سه راه آذری آغاز و پس از آن به سوی مسجد جوادالائمه تشییع و از آنجا به حوزه هنری منتقل شود .

 

آخرین تصویر از مرحوم امیر حسین فردی در مراسم تجلیل از گلعلی بابایی - فروردین 92

مرحوم امیر حسین فردی در کنار یوسفعلی میر شکاک و گلعلی بابایی

 

امیر حسین فردی در روز پنجم اردیبهشت سال 1392 دار فانی را وداع گفت ...

خاطرش همیشه در یادها زنده باد

 

 

 

 

پیام رهبر انقلاب در پی درگذشت مرحوم امیر حسین فردی

 

بسم الله الرحمن الرحیم

درگذشت تأسفبار هنرمند و نویسنده متعهّد و مجاهد آقای امیرحسین فردی رحمة‌الله علیه را به همه اصحاب ادبیات و هنر انقلاب و به خانواده و بازماندگان و یاران همراه ایشان تسلیت عرض می‌کنم .

این هنرمند مؤمن و سخت‌کوش از پیشکسوتان عرصه فعالیت‌های ادبی دوران انقلاب و از بنیان‌گذاران هسته‌های جوانان هنرمند انقلابی و در شمار برجستگانی بود که نهال پرطراوت هنر انقلاب را در برابر دشمنان عنود و همراهان سست‌عنصر ، با انگیزه و ایمان راسخ خویش پاسداری کردند و به شکوفایی و باروری امروز رساندند . رحمت خدا بر او و بر تلاش صادقانه‌اش .

سیدعلی خامنه‌ای

۷ اردیبهشت ۱۳۹۲

/ 3 نظر / 71 بازدید
rahilkarbala

روحش شاد