علت غیبت امام زمان (عج) از نگاه آیت الله بهجت (ره)

این ایام چهارمین سالگرد عروج ملکوتی عارف وارسته و سالک الی الله آیت الله بهجت می باشد ؛ فقیهی که عمر خود را برای تبلیغ معارف دینی و هدایت عابدان و رهپویان حقیقت صرف کرد .

به اعتقاد این مرجع تقلید اگر برای فرج دعا می کنید ، نشانه آن است که هنوز ایمانتان پا برجاست ، زیرا در آخرالزمان گرفتاری اهل ایمان خیلی سخت می شود .

این عالم فرزانه با بیان اینکه 'سبب غیبت امام زمان (عج) خود ما هستیم' به روایتی اشاره کرده و فرمود : بیشتر کسانی که اعتقاد به امامت آن حضرت دارند ، او را انکار می کنند . یعنی بیشتر مردم از اعتقاد و ایمان به امامت برمی گردند .

به همین علت این عارف وارسته به نقل از ائمه معصومین(ع) سفارش کردند تا این دعای فرج را که دعای تثبیت در دین است ، بخوانیم

'یا الله یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی علی دینک'

ای خدا، ای رحمت گستر ، ای مهربان ، ای زیر و رو کننده دل ها ، دل مرا بر دینت ثابت و استوار گردان .

یعنی آن مرتبه ای از ایمان را که به من منت نهادی، حفظ کن ، نه این که مسلمان باشد و به همان باقی باشد ، چون این معنا ، تثبیت در دین نیست .

آیت الله بهجت (ره) می فرمود : این توسلات ، عزاداری ها ، سوگواری ها و زیارت قبور اهل بیت (ع) علامت آن است که اهل ایمان به آنها اتصال و الصاق دارند و هنوز از آنها منحرف نشده اند ، از این رو کفار و دست نشانده های آنها دستور داشتند که بین مسلمانان و قرآن ـ تا چه برسد به مساجد و تکایا و مجالس عزا و روضه خوانی ـ جدایی بیاندازند . زیرا همه اینها ضد خواسته های سلاطین جور بود ، لذا فرمان نابودی قبور یا تعطیلی مجالس روضه خوانی را دادند .

 

 

این مرجع تقلید در پاسخ به این سوال که 'چرا به امام زمان دسترسی نداریم' می فرماید : چرا به انجام واجبات و ترک محرمات ملتزم نیستید و او به همین از ما راضی است ، زیرا طبق حدیث پرهیزکارترین مردم ، کسی است که از کارهای حرام بپرهیزد . بنابراین ترک واجبات و ارتکاب محرمات ، حجاب و نقاب دیدار ما از آن حضرت است .

ایشان در جایی دیگر فرمودند : ما باید انتظار فرج حضرت غائب (عج) را داشته باشیم و فرجش را فرج عموم بدانیم و در هر وقت و هر حال باید منتظر باشیم ولی آیا می شود انتظار فرج آن حضرت را بدون مقدمات و تحمل ابتلائاتی که برای اهل ایمان پیش می آید ، داشته باشیم ؟ با این حال ، چه اشکالی دارد که تعجیل فرج آن حضرت را با عافیت بخواهیم . یعنی این که بخواهیم بیش از این بلاها ، که تا به حال بر سر مومنین آمده ، بلای دیگری نبینند .

همچنین می فرماید : دعای تعجیل در فرج ، دوای دردهای ما است و در روایت است که در آخرالزمان همه هلاک می شوند ، مگر کسانی که برای (تعجیل) فرج دعا کنند . ائمه ما با این بیان ، خیلی به اهل ایمان و شیعیان عنایت کرده اند تا خود را بشناسند .

آیت الله بهجت (ره) در کلامی دیگر توسل به امام زمان (عج) را از این جهت مهم دانستند که آن حضرت مجری امور در این زمان هستند .

این فقیه و استاد وارسته فرمود : اهل بیت (ع) همه ، نور واحد هستند . لذا انسان به هر کدام متوسل شود ، از دیگری جواب می گیرد . البته مصححی در کار است . همچنان که از حضرت رسول (ص) حاجت خواسته اند و ایشان به حضرت امیر (ع) و آن حضرت به امام حسن (ع) تا امام زمان (عج) حواله داده اند . زیرا ، مجری امور در این زمان ، آن حضرت است .

از طرف دیگر به تبیین ضرورت ملازمت قرآن و اهل بیت پرداخته و فرمودند : وای بر ما از آن روزی که قرآن یا عترت را از ما بگیرند . گرفتن هر کدام گرفتن دیگری هم هست . زیرا این دو از هم جدا نمی شوند تا اینکه در کنار حوض کوثر بر پیامبر (ص) وارد شوند . تنها کسانی از حوض خواهند نوشید که با قرآن و عترت باشند .

آیت الله بهجت (ره) برای معرفت یافتن به نورانیت ائمه اطهار (ع) به مردم سفارش کردند تا بعد از نمازهای خود این دعا را بخوانند :

اللهم عرفنی نفسک ...

یعنی پروردگارا ! خود را به من بشناسان که اگر خود را به من نشناسانی ، نمی توانم پیغمبرت را بشناسم .

پروردگارا! پیغمبرت را به من بشناسان که اگر پیغمبرت را به من نشناسانی، نمی توانم حجت تو را بشناسم.

پروردگارا! حجت خود را به من بشناسان که اگر حجت خود را به من نشناسانی ، دین خود را از دست می دهم و گمراه خواهم شد ...

 

حسینی باشید

یا زهرا (س)

/ 1 نظر / 26 بازدید
علیرضا

؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟آقا سلام پس مجلس امام هادی (ع)رو چرا تو سایت نذاشتن حداقل عکساشو هم تو وب بذارید ببینیم.با تشکر