مالک اشتر ؛ شیعه حقیقی مولا ...

ایام شهادت مالک اشتر نخعی (سلام الله علیه)

 

به شهادت رساندن مالک اشتر

شهادت مالک مایه شادمانى مردم شام شد ، زیرا آنان از زمان نبرد صفین کینه مالک را به دل داشتند . اما وقتى خبر شهادت وى به امام علی (ع) رسید آن حضرت با صداى بلند گریست و فرمود :

«على مثلک فلیبکین البواکی یا مالک‏»

یعنى براى مثل تو باید زنان نوحه گر بگریند ...

آن گاه فرمود : أین مثل مالک ؟

یعنى : مانند مالک کجاست ؟

سپس بر فراز منبر قرار گرفت و سخن خود را چنین آغاز کرد :

ما از خداییم و به سوى او باز می گردیم . ستایش خداوندى را سزاست که پروردگار جهانیان است . خدایا ، من مصیبت اشتر را در راه تو حساب می کنم ، زیرا مرگ او از مصائب بزرگ روزگار است . رحمت‏ خدا بر مالک باد . او به پیمان خود وفا کرد و عمر خود را به پایان رساند و پروردگار خود را ملاقات کرد . ما با اینکه پس از پیامبر (ص) خود را آماده ساخته بودیم که بر هر مصیبتى صبر کنیم ، با این حال می گوییم که مصیبت مالک از بزرگترین مصیبتهاست ...

فضیل می گوید :

وقتى خبر شهادت مالک به على (ع) رسید ، به حضور او رسیدم و دیدم که پیوسته اظهار تاسف می کند و می گوید : خدا به مالک خیر دهد . چه شخصیتى بود مالک . اگر کوه بود کوهى بى نظیر بود و اگر سنگ بود سنگ سختى بود . به خدا سوگند ، مرگ تو اى مالک جهانى را می لرزاند و جهانى دیگر را مسرور می سازد . بر مثل مالک باید زنان نوحه گر گریه کنند . آیا همتایى براى مالک هست ؟

سپس می افزاید :

على (ع) پیوسته اظهار تاسف می کرد و تا چند روز آثار اندوه بر چهره وى نمایان بود .

 

 

مالک اشتر شیعه حقیقی علی (ع)

در این بخش به بیان برخی ویژگی های روحی و رفتاری مالک اشتر ، این برجسته ترین یار و یاور علی (ع) می پردازیم . هم او که علی (ع) در بیانی کوتاه پرده از شخصیت والا و با عظمت او برداشت و همه توانمندی ها و کمالات بی نهایت او را در یک جمله چنین بیان فرمود :

 « کان الاشتر لی کما کنت لرسولِ الله»

«مالک اشتر برای من همانگونه بود که من برای رسول خدا بودم»

 

خصلت ها و ویژگی های مالک :

 

ولایت پذیری و علی مداری مالک اشتر

کلید شخصیت مالک ، علی مداری اوست . آنچنانکه در کوچکترین و بزرگترین تحولات ،‌ مالک را در کنار علی (ع) می یابیم ، هماهنگی و همکاری و ارتباط و فرمانبرداری او را در جنگ و صلح ، هجرت و جهاد ، سیاست و قضاوت ، عبادت و بلاغت و در مردم دوستی و خداپرستی همانگونه می بینیم که علی (ع) برای رسول خدا بود .

 

سیاستمدار و کاردان در امور مدیریت سیاسی

توان سیاسی و کاری مالک در مدیریت های کلان اجتماعی به اندازه ای است که او را حلال مشکلات حکومتی امیر قرار می هد و بسیاری از فتنه های سیاسی با هوشمندی و تدبیر او حل می گردد . منشور حکومتی علی (ع) خطاب به او است که در نوع خود بی نظیر است .

 

فصاحت و بلاغت

بخشی از شخصیت مالک مرهون نفوذ کلام و توان بالای او در ایراد خطبه های حماسی و حرکت آفرین است که امتیازی برای اغلب انسان های کامل و پیشواست تا بتوانند در زمان لازم روشنگر حقایق و ارزشها باشند و توده مردم را به حرکت واداشته ،‌ بسیج و هدایت نمایند .

 

اهل جهاد و هجرت

جهاد و هجرت در راه خدا ، از ملاکهای ارزشیابی شخصیت ها در قرآن است . اگر بگوییم همه زندگی مالک ، جهاد و هجرت در راه خدا بر اساس نیاز و ضرورت جامعه اسلامی است سخنی گزاف نگفته ایم . او عقابی سبکبال برای هجرت و تیزچنگ برای جهاد تحت فرمان علی (ع) بود .

 

دشمن شناس - شجاع و با بصیرت

و در دشمن شناسی او همین بس که علی (ع) پس از شهادت او فرمود :

«ای کاش در بین شما دو نفر مانند او بودند . بلکه ای کاش تنها یک نفر مثل او بود و فکر و رأیش در مورد دشمنانم همچون نظر او بود»

در میان یاران علی (ع) مالک از معدود افرادی بود که دشمنان و توطئه های آنان را به خوبی می شناخت و تحت هیچ شرایطی حاضر به عقب نشینی نبود و با تیزبینی ، درایت و شجاعتی که داشت دشمن را به زانو در می آورد .

 

 انقلابی - قاطع و سازش ناپذیر در دفاع از ارزشهای اسلامی

حکومت امیرالمؤمنین (ع) یک حکومت انقلابی سازش ناپذیر است که می آید تا خط بطلانی بر «مصلحت اندیشی» و «اجتهاد به رأی» های خلافت های گذشته بکشد . حکومتی است که پای احکام اسلامی و بیت المال مسلمین که به میان می آید قاطع و سازش ناپذیر ، «کتاب الله وسنه نبیه» را حجت می داند .

چنین حکومتی نیاز به فرماندهی اینچنین دارد . مالک مردی است سرشناس و با نفوذ در مردم ، که بسیاری از حرکت های سیاسی علیه خلیفه سوم و فرماندارانش را او طراحی نمود . تا آنجا که افشاگری های او در اعتراض به پایمال نمودن احکام اسلامی در کوفه به درگیری با حاکم کوفه و در شام به کتک زدن معاویه می انجامد و موجب تبعیدهای مکرر وی می گردد .

 

بردبار - خویشتن دار و خیرخواه مردم

مالک اشتر قهرمان است اما متواضع ، پهلوان است اما مردمی ، رادمرد است اما بردبار و صبور ، قاطع و استوار است اما در پاسداری از احکام دین . آری ! این صفت علی (ع) و یاران راستین علی (ع) بوده و هست که دو حالت متضاد قهر و حلم ، قاطعیت و رافت ، را در نهایت کمال آن منصفند . مالک نیز همچون مولا و مقتدایش علی (ع) در برخورد با مردم و محرومین ، قلبی رئوف و مهربان و دستی نوازشگر دارد و همه تلاش او جهت سعادت و هدایت مردم به سوی نیکی ها است و در این راه هیچ گونه چشم داشتی ندارد .

داستان اهانت آن بازاری به مالک که مقداری ته مانده سبزی به او پرتاب می کند و به او می خندد ولی او بی آنکه سخنی بگوید به مسجد رفته برای آن مرد طلب آمرزش نموده و از خداوند اصلاح او را طلب می نماید ؛ نمونه ای از حلم و بردباری شیعیان راستین علی (ع) است .

 

ختم این مختصر از زندگانی مالک با این جمله جالب به نظر می رسد که بر اساس آنچه از بزرگان مذهب رسیده است :

مالک اشتر کسی است که به هنگام ظهور حضرت ولی عصر (عج) زنده می شود و در رکاب حضرتش جنگ خواهد کرد ...

 

 

حسینی باشید

یا زهرا (س)

 

/ 1 نظر / 67 بازدید
كلب آستان مرتضي علي

فرمود به مالك خبر دهيد كه برگردد ... مالك صدا زد فقط چند ضربه شمشير ديگر مانده تا زمين را از وجود كثيف شياطين ( معاويه وعمروعاص ) پاك نمايم ... فرمود برگرد ... گفت سمعا' و طاعتا'