شخصیت شهید بهشتی از زبان امام خامنه ای

بهشتی

مظلوم زیست

مظلوم مرد

و خاری در چشم دشمنان بود ...

 


   

مرحوم شهید بهشتی یکی از آن شخصیت هایی بود که یک حالت استثنایی در آنها مشاهده می شود . می دانید آدمها دو جور هستند ، یکی آدمهایی هستند که هیچ ویژگی استثنایی در آنها نیست ، با استعدادند ، با فکرند ، ارزشمندند ، اما عادی و معمولی اند ...

لکن بعضی هستند که از معمول انسان ها یک چیزی بیشتر دارند ، یک برجستگی در اینها وجود دارد ، این برجستگی خیلی هم زود فهمیده نمی شود ، در گذشت زمان مشهود می شود و بهشتی از این قبیل بود . او دارای فکر بلندی بود ، مغز قوی و فعالی داشت ، علاوه بر این دارای اراده و روحیه ممتازی بود ، بر خود و احساسات خویش شدیدا غالب بود ، یک فرد بیشتر متفکر بود تا احساساتی ، اگر چه گاهی اوقات احساسات او هم یک جمعیت میلیونی را به جوش می آورد ، یعنی اینجور احساساتی هم گاهی می شد ، اما در همان وقت هم می توانست مطمئن باشد که دارد منطقی حرف می زند ، از آن قبیل آدم هایی نبود که احساساتشان آنها را سوار بر یک اسب سرکشی بکند که مهارش در دستشان نیست ، بلکه از آن قبیل انسان هایی بود که در اوج احساساتشان هم آدم می دانست که دارد منطقی و متین و محاسبه شده حرف می زند ...

این مرد ، مردی شدیدا متعبد بود ، یعنی دین و شریعت را به درستی و از بن دندان قبول داشت ، با کمال خلوص و صمیمیت عامل به شرع و معتقد به دین بود . از تظاهر ، از ریاکاری ، از کارهایی که برخلاف صمیمیت و خلوص هست شدیدا بیزار و روگردان بود ، خودش نداشت و از هر کسی که دارای این صفات بود بدش می آمد ... از جمله خصوصیات آقای بهشتی این بود که کارها را از بنیان شروع می کرد ، با رژیم هم که مبارزه می کرد ، مبارزه ای بنیانی بود ...

بهشتی مظلوم زیست و مظلوم مرد ، به خاطراینکه در دوران زندگیش کسی به عمق و والایی شخصیت این مرد پی نبرد . شهید بهشتی واقعا انسان برجسته ای بود در همه ابعاد .

اشخاص درباره شهید بهشتی خیلی صحبت کرده اند خیلی چیزها گفته شده و گفتنی ها گفته شده ؛ آنچه که ما کم داریم شناخته شدن شخصیت این عزیز هست . در آثار علمی او ، در آثار وجودی او ، در مشخص شدن مفاهیم کلمات او در طول زمان .

همه چیز را می شد روی دوش او گذاشت و در همه مشکلات می شد به فکر او متکی شد .

وقتی که انسان یک فکر و شورایی را می کرد و یک کاری را می خواست اقدام بکند و می ترسید که مبادا گوشه ای از آن عیب پیدا بکند وقتی در جلسه بهشتی بود آدم خاطرش آسوده بود .

به دلیل اینکه شهید مظلوم بهشتی ، دارای شخصیت ممتازی بود همواره مورد حمله لیبرالها و منافقین واقع می شد به قول شاعر :

اول بلا به مرغ بلند آشیان رسید

آنکس که آشیانش و پروازش بلندتر و شخصیت اش برجسته تر است بیشتر از همه مورد تهاجم دشمنان قرار می گیرد . دشمنی با کسی که تاثیر در روند این مبارزه ندارد کاری ندارد .

شهید بهشتی بزرگترین تاثیر را داشت ، یعنی از شخص امام که بگذریم ، در میان مردم دیگری که در کار مبارزه ، رهبری این مبارزه و اداره این انقلاب نقش داشتند ، از همه مهمتر و موثرتر مرحوم شهید بهشتی بود . طبیعی بود که او را بیشتر مورد تهاجم قرار بدهند .

/ 1 نظر / 51 بازدید
محمدعلي

از اينكه تو اوج كارات وفكرات حواست به رهبر و ياران امام هم هست خيلي ممنونم